Vyberte stránku

Dveřní klika

Dveřní klika je mechanické zařízení používané k otevírání a zavírání dveří, oken a dalších jim podobných věcí. Pracuje na jednoduchém fyzikálním principu kola na hřídeli, kde moment síly vyvinutý (obvykle lidskou rukou) na kliku otáčí mechanismem dveřního či okenního zámku apod. Klika je vždy výraznou součástí dveří, proto je důležité správně vybrat kliku,která se k danému typu dveří bude hodit co nejlépe.Nebude moc „tlouci“ do očí, ale zároveň bude dosti výrazná.

Styl dveřní či okenní kliky musí splňovat jak základní ergonomické požadavky (snadnost obsluhy rukou i od osoby slabší tělesné stavby) tak i požadavky estetické a architektonické povahy. Okna i dveře a jejich kliky jsou velmi často důležitou součástí interiéru i exteriéru budovy a jejich návrh by měl odpovídat celkovému účelu a povaze příslušné stavby, budovy, místnosti apod.
To je také důvod, proč například na historickém zámku (dveřním zařízení i stavbě) najdeme nejčastěji kovové kliky, zdobně vytepané či vykované do nějakého zajímavého uměleckého tvaru spíše než „obyčejné“ kliky bakelitové či hliníkové běžně známé z obyčejných oken či dveří.

 

Opět rád poradím z vlastní zkušenosti, že pelivě vybrat dveřní kliku se taé opravdu vyplatí. Pravě při řešení dveří, jednou z mnoha chyb, kterou jsem udělal byla také špatná volba kliky. Snažil jsem se ušetřit a tak jsem přirozeně neušetřil, ale vyhodil peníze. Koupená klika nefungovala, tka jak měla, nedržela pevně, mno byla to spíš taková „opičárna“.