Vyberte stránku

Zámek

Historie zámku
Historie nejzbytnějšího doplňku většiny dveří…

Zámek jako zabezpečovací zařízení se objevuje již v Babylónu. Archeologické nálezy potvrdily existenci dřevěných zámků s kovovým klíčem. Za dob Řecka a Říma se na původní funkci mnoho nezměnilo, ale mění se použitý materiál – zámky jsou vyráběny z bronzu.
Až do 17. století se vyrábějí zámky, u kterých lze klíč otočit pouze o čtyři pětiny kruhu a často klíč nelze ani vyjmout. Během období renesance podléhají uměleckým vlivům a jsou zdobeny vysekávanými otvory, barevnými krytkami otvoru pro klíč nebo napouštěním (zbarvení oceli teplem). Zámky jsou nezadlabávané a umístěné zevnitř.
V průběhu 20. století však zámek prošel bouřlivým vývojem. Vychází z profilových klíčů (renesance) přes dózické až po patentní (známé v Česku pod názvem FAB). Složitost zámků se zvyšuje kvůli zajištění bezpečnosti (bezpečnostní FAB, více válečků atd.). Vzniká bezpečnostní norma pro jednotlivé zámky.
Opravdu mě nenapadá, co k danému tématu více napsat. Snad jen to, že není nutné kupovat do interiérových dveří kupovat zbytečně drahé zámky. Stačí úplně jednoduché a levné. K fyzikckému zablokování místosti (např.: WC při používání) takový typ zámku bohatě postačí.