Vyberte stránku

Současná koronavirová epidemie oslabuje globální i lokální ekonomiky, což se samozřejmě projeví i v oblasti hypoték. Jaký bude mít krize dopad na běžného spotřebitele?

Odklad úvěrů

Pravděpodobně nejdůležitější informací posledních dní je odklad splácení úvěrů včetně hypoték. Odklad splátek není automatický, ale je nezbytné o ně požádat banku. Všichni, kteří si sjednali úvěr či hypotéky před 26. březnem 2020, mohou požádat o odklad splátek na 3 až 6 měsíců.

Čeho se odklad nedotkne?

Odklady se nevztahují na některé typy úvěrů, například na investiční hypotéky, operativní leasing, kontokorent nebo revolvingový úvěr. O odklad úvěru také nemohou žádat dlužníci, kteří byli před 26. březnem se splácením pozadu o více jak jeden měsíc.

Jak podat žádost?

Postačí jednoduchý formuláře, do kterého vyplníte, na jak dlouhou dobu žádáte odklad (3–6 měsíců). Počítejte s prokázáním totožnosti, a nakonec přidejte čestné prohlášení o faktu, že žádáte z důvodu celosvětové pandemie COVID-19, a proto nejste schopni splácet. Nemusíte se obávat, odklad do moratoria nebude mít negativní dopad do registrů.

Negativní aspekty podání odkladu splátek

V průběhu odkladu klient sice neplatí jistinu ani úroky, ale úroky se i nadále počítají a vy je zaplatíte na konci úvěru. Celková částka se tím pádem prodraží. Dáme vám jedno dobré doporučení. V případě, že máte relativně nízkou sazbu úvěru či hypoték, a nebyli jste přímo postiženi světovou koronavirovou pandemií nebo jste v čestném prohlášení lhali, můžete si zadělat na velký problém, neboť jste se dopustili úvěrového podvodu v nouzovém stavu.

Spotřebitelské úvěry

Změny u spotřebitelských úvěrů se týkají omezení plateb, které souvisí s prodlením spotřebitele. Maximální úrok pro prodlení s více jak 3 měsíci činí 9 %. Tyto podmínky platí také pro živnostníky.