Podlaha tvoří velmi významnou část místnosti nejenom funkčně, ale také esteticky. Podle způsobu pokládky, vlastností, náročnosti na údržbu a dalších eventuálních nároků na podlahu, byste měli volit správně její materiál. Možností je v současné době několik. Jedná se především o podlahy plovoucí, které mohou být zpracovány z dřevěných, laminátových nebo PVC desek, dále vinylové podlahy nebo koberce, které ovšem postupně pomalu ustupují modernějším řešením.
Výhody vinylové podlahy
Pakliže hledáte estetickou alternativu plovoucích podlah, které ovšem nebudou tak složité na pokládku ani nákladné na pořízení, můžete zvolit vinylové podlahy nebo také nazývané podlahy z PVC. Jedná se o materiál nově nahrazující zastaralé linoleum. Vinylové podlahy se skládají ze dvou vrstev. Jednak je to spodní vrstva zajišťující měkký došlap a tlumení nárazů i jiných hluků. Klíčovou pro výběr je ovšem nášlapná vrstva a především pak její tloušťka. Ta rozhoduje o tom, zda bude PVC označeno jako zátěžové, či nikoli. Svrchní nášlapná vrstva je celoprobarvená a může mít nejrůznější dekory, od věrné imitace dřeva včetně jeho struktury, imitace dlaždic nebo kamene. Vinylové podlahy se přitom dobře udržují, nestojí tolik co laminát, položit ji zvládne většina lidí svépomocí a svými vlastnostmi patří k tomu lepšímu, co si můžete pořídit.
Plovoucí podlahy pro náročné
Většina lidí si do nových domů nebo rekonstruovaných bytů přesto raději volí plovoucí podlahy. Je to především proto, že jejich pokládka je stále jednodušší, než u podlah pevně připevněných po celé ploše. Plovoucí podlahy se snadno usazují volně na podklad, takže v případě potřeby lze kteroukoli část podlahy vyjmout a nahradit novou. Pro pokládku plovoucí podlahy se dají volit různé materiály, především se jedná o dřevěná prkna nebo parkety, laminátové desky, bambus nebo třeba korek. Dřevo v tomto výběru hraje svými vlastnostmi prim – laminát je ovšem levnější. Jedná se ale o velmi tvrdý materiál, který pruží a nese tak vibrace a hluky.