Vyberte stránku

Odhad ceny dnes potřebujete při koupi i prodeji nemovitosti. My vám povíme, kolik stojí a kde ho získat.

Pokud jste v pozici prodávajícího, potřebujete odhad pro potenciální kupce, aby znali reálnou hodnotu nemovitosti, a vy jste po nich nechtěli peněz nepatřičně moc nebo příliš málo. Pokud nemovitost kupujete, poslouží vám znalost reálné hodnoty stejně tak. Prokouknete nekalé praktiky a odhalíte nečestné jednání při nepřiměřeném nastavení ceny.

Kdo provádí odhad a jak

Existují v zásadě dvě základní možnosti − úřední odhad od soudního znalce nebo tržní odhad od odhadce, záleží na tom, k jakému účelu má ocenění nemovitosti sloužit. Pokud to nevyžaduje zákon, vystačíte si pohodlně s tržním odhadem.

V případě bytů ve velkých městech můžete použít tabulkovou metodu. Existují také cenové mapy sledující pohyby cen nemovitostí v jednotlivých lokalitách ČR. Přesnější výsledek získáte, pokud využijete služeb bankovního či externího odhadce nebo ocenění nemovitosti necháte na realitní kanceláři, která zajistí vypracování odhadu. V neposlední řadě můžete také využít starší odhad, jehož platnost je ale časově omezená (většinou trvá do 6 měsíců).

Kolik to bude stát?

Ceny odhadů se pohybují přibližně v rozmezí dvou až šesti tisíc korun. Na spodní hranici se budete pohybovat v případě pozemku, vyšší částku pak zaplatíte za chatu nebo rodinný dům. Online odhad sice není právě závazný, na druhou stranu je ale levný a rychlý. Za jeho vyhotovení zaplatíte kolem sta korun, ale můžete najít i bezplatné varianty. Na zpracování odhadu budete čekat přibližně tři až čtrnáct dnů (kromě okamžitého online vyhodnocení). Vždy záleží na tom, u koho si službu objednáte a jaký způsob ocenění zvolíte.

Pokud svěříte svoji nemovitost do rukou realitky Pubec.cz, budete mít ocenění reality bez starostí a se zárukou kvalitní práce. RK Pubec má totiž jen ty nejlepší odhadce a nabízí kompletní servis zkušených odborníku.