Fasáda je nejvíce namáhaným místem každé budovy. Je neustále vystavena působení vnějších vlivů, střídání teplot, slunečnímu svitu a venkovním nečistotám. Z těchto důvodů může být také velmi náchylná k poškození nebo opotřebení. Jaké jsou nejčastější potíže s fasádou a jaké je jejich řešení?
Drobné prasklinky – střídání teplot
Změny teplot způsobují roztahování a opětovné smršťování každého materiálu. I když nemoderní fasády dělají z materiálů, které nemají tak vysokou rozpínavost, stejně se alespoň trochu rozpínají. Kvůli tomu vznikají na povrchu mikroskopické prasklinky. Ty z dálky nemusí být ani vidět, ale mohou být prvním signálem větších problémů. Do malých prasklin se dostane voda, která se v zimě promění v led a může způsobit velké trhliny. Navíc je původcem plísní.
Při objevení malých prasklin je třeba okamžitě jednat. Ideálním řešením jsou ochranné nátěry fasády – hydrofobní nátěry. Ty dokáží zacelit praskliny, zabránit pronikání vlhkosti a dokonce vodu odpuzují.
Plísně na fasádách – vlhkost a voda
Právě drobné praskliny mohou být i jednou z příčin vzniku plísní na fasádách. Plísně jsou následkem vlhkosti, která se dostane skrze vrchní vrstvu fasády až do její struktury. Plísně nejenže kazí vzhled fasády, ale také snižují ochranné vlastnosti materiálů a jejich pevnost.
Nejefektivnějším řešením jsou opět ochranné nátěry – tentokrát nátěry proti plísni. Ty mají díky svému speciálnímu složení za úkol odstranit vzniklé plísně a zabránit jejich opětovnému vytvoření.
Každý nátěr jen na čistou fasádu
Aby ochranné nátěry plnily svou funkci stoprocentně, musí být aplikovány na čistý podklad. Ze všeho nejdříve je nutné vyčistit fasádu. Čištění fasád ovšem není jednoduchým úkolem. Snadno může dojít k jejímu poškození. Naštěstí můžete na tyto práce pozvat specializovanou firmu. Jak probíhá čištění fasád odbornou firmou, se můžete podívat zde.