Rekonstrukce bytu a domu často provází i výměna staré podlahové krytiny a úvahy o instalaci podlahového topení. Pokud je to i váš případ, neměli byste přemýšlet jen nad barvou a vzorováním podlahy, ale i nad samotným druhem.
Laminátová nebo dřevěná podlaha?
Pokud si přejete mít doma tradiční masivní dřevěnou podlahu, která vytvoří už sama o sobě pravé teplo domova, měli byste přestat uvažovat o podlahovém topení. Masivní prkna mají přec dva centimetry tloušťky, což už je značná šířka. Pokud si je přesto přeje, zvolte raději kvalitní tepelnou izolaci a na ni instalujte dřevěnou podlahu. Od nohou vám pak bude teplo i bez podlahového topení. Pokud ale po podlahovém topení toužíte, vybírejte dřevěnou podlahu o tloušťce maximálně 15 mm, větší šířka je pak zbytečné mrhání energie.
Naopak laminátová podlaha je přesně dělaná pro podlahové topení. Její šířka i vlastnosti k tomu přímo nabádají. Laminátová podlaha má hned několik výhod. Oproti dřevěné podlaze vychází levněji. Navíc je její instalace na podlahové topení jednoduší. Při výběru máte na výběr ze širší palety vzorů a typů, což u dřevěné podlahy, kde jste již museli omezit tloušťku, neplatí na sto procent.
Možnosti podlahového topení
Velký výběr nemáte jen u barev a vzorů podlahových krytin, ale i u podlahového topení. Můžete si zvolit buď teplovodní, teplovzdušné nebo elektrické podlahové vytápění. Nejčastější či nejznámějším podlahovým topením je právě elektrické. Buď se instalují topné rohože, kabely či fólie. Topné rohože a kabely se ukládají přímo do betonu pod podlahovou krytinu. Při pokládce podlahové krytiny musíte dbát na to, aby byla vhodná na vámi zvolený druh podlahového topení. V opačném případě, by se vám mohla začít různě kroutit, anebo by teplo neprocházelo, čímž by přišlo nazmar. Před výběrem podlahové krytiny a podlahového topení raději navštivte odborníky, kteří vám přesně poradí, co a k čemu se nejlépe hodí.