Vyberte stránku

watch?v=DOkfkLYTFCkMáte krásný rodinný dům, ale některá z jeho zdí jde přímo do ulice a není chráněna plotem? Bohužel to je přímo výzva pro vandaly a také sprejery. Nechráněná plocha přitahuje „malíře“ jako červená barva býka. Pocítili jste to již na vlastní kůži a objevily se na vašem domě už také nápisy a sprejem? Co v takovém případě dělat?

Obraťte se na policii, ale výsledek není zaručený

Graffiti na fasádách, plotech, podezdívkách a jakýchkoli jiných částech vašeho majetku je protizákonné, pokud si jej nenecháte udělat záměrně. Jedná se o poškození cizího majetku, a pokud to nahlásíte na policii, bude pachatel trestně stíhaný a za svůj čin i finančně zodpovědný. Bohužel úspěšnost dopadení pachatelů není vysoká. Drtivá většina případů zůstává neobjasněná, tedy bez konkrétního viníka.

O vyčištění se stejně musíte postarat sami

Ať už se pachatel vypátrá nebo nikoliv, odstranění grafitů si zajistěte sami. Pokud se vypátrá, zaplatí vám za celé odstranění on. Pokud ne, platíte bohužel ze své kapsy. Jak ale graffiti odstranit? Kartáč a horká voda většinou nestačí. Ani vysokotlaký vodní čistič (wapka) není správným řešením. S ním totiž jen málokdy dosáhnete dokonalého výsledku. Pokud je proud vody příliš malý, zůstanou na fasádě vidět obrysy. Pokud je velký, může dojít k poškození fasády. Nejlepší bude, pokud se obrátíte na odborníky.

Kromě odstranění nabídnou i prevenci

Ideální technologií k odstranění graffiti je metoda tryskání/pískování. Jak to vše probíhá? Detailní postup najdete zde.

Nikdy ale nemáte jistotu, že po vyčištění se na stejném místě za pár týdnů neobjeví nová kresba. Myslete i na prevenci. Tu nabízí program antigraffiti. Na povrch se aplikuje speciální nátěr, který zamezí, aby barva pronikla až do fasády. Zůstane jen na povrchu a její odstranění je velmi snadné a zvládnete ho i vlastními silami.