Vyberte stránku

Některé pojistky jsou dané zákonem, jiné už si musíme v případě potřeby zajistit sami. To, že plno pojistek není povinných, neznamená, že bychom se k nim měli obrátit zády. Jakmile se totiž něco stane, bez pojistky nejspíš budete hodně litovat. Majetkové pojištění patří k těm, nad nimiž stojí za to uvažovat. Jak a proč si jej sjednat?

K pojistce si připravte potřebné dokumenty

Do pojištění majetku spadá hned několik kategorií. Nejčastěji se však jedná o pojištění nemovitosti. Dále sem spadá také vybavení domácnosti, elektronika, stroje a podobně. Majetkové pojištění rozhodně stojí za zvážení, protože když vám například vyhoří dům, bez pojistky budete, jak se říká, nahraní.

Pokud nad pojistkou uvažujete, je třeba správně nastavit limity pojistného krytí. Pokud je totiž nastavíte příliš nízké, v případě poškození majetku nedojde k takové finanční náhradě, která by byla potřeba. Zbytečné je naopak i velké nadhodnocení.

Určitě je také třeba si připravit veškerou potřebnou dokumentaci a v případě žádosti o vyplacení pojistky je třeba doložit přesný rozsah škody, který by neměl být nadhodnocen.

Lidé si často svůj majetek nepojišťují z důvodu, že „mě se to přeci stát nemůže“ a také jim vadí platit peníze, které „vyhodí z okna“. Jenže základní pojistky se pohybují už v řádech stokorun, takže se nejedná o žádné velké poplatky, a hlavně se vám bude lépe spát.

Nezapomínejte ani na škody způsobené vámi

Vhodné je také připojištění odpovědnosti za škodu. Tomu se také lidově říká „pojistka na blbost“, z čehož vyplývá, že je určena pro případy, kdy vy poškodíte cizí majetek. Lze připojistit také škody na zdraví. Často jej sjednávají zaměstnavatelé se zaměstnanci, ale rozhodně stojí za to i pro běžné využití v každodenním životě.

Jste totiž odpovědni i za škody způsobené vašimi dětmi či mazlíčky, což je záležitost, kterou jen těžko ohlídáte. Když například vaše děti vysklí míčem sousedovi okno, pojistka škodu pokryje.